Bude mít nový iPhone konečně NFC?

Již 10. září se má objevit nový klenot z dílny amerického gigantu Apple. Před každým uvedením nového iPhone je svět technologií plný zaručených informací o specifikacích a podobě ještě nepředstaveného přístroje. Nás nejvíc zajímá přítomnost NFC technologie a případně její využitelnost/otevřenost/uzavřenost. V tomto článku se pokusím shrnout dostupné indicie, po kterých si udělejte obrázek o přítomnosti NFC čipu v iPhone každý sám.


Raději Vám nebudu vnucovat žádné předpovědi, protože mám ještě v živé paměti situaci z minulého roku, kdy na mezinárodní NFC konferenci končil téměř každý výstup ujištěním, že v novém iPhone 5 bude NFC. To se nestalo a každý NFC maniak zažíval mírné zklamání. Nemusíte být totiž přímo fanoušci Apple aby Vám na přítomnosti NFC v novém iPřístroji záleželo. Pokud se NFC objeví, tak díky velké marketingové síle Apple je jistý zvýšený zájem o NFC technologii a tedy i více aplikací, produktů a podobně.

Teď již k těm zaručeným informacím:

Rezervované patenty mnoho napoví

V posledních letech patentuje každý všechno kolem sebe. Apple není vyjímkou, právě naopak. Před uvedením nového přístroje je tedy patentový úřad zdrojem pro mnoho různých spekulací. U NFC tomu není jinak. Před uvedením iPhone 5 bylo vytaženo pár podobných patentů, viz například článek z 15.3.2012 opírající se o zprávu nákupu 20 NFC patentů.

[box size=“large“]

Nákup 20 NFC patentů Apple – iPhone 5 už konečně s NFC?

[/box]

Ani před uvedením iPhone 5S tomu není jinak. Server NFCword uveřejnil informace o patentu vyplněném v březnu tohoto roku. Ten se věnuje systému distribuce mediálního obsahu, který je zabezpečený proti kopírování (známé DRM). Patent nalezneme v patentovém archivu pod názvem Media Gifting Devices and Methods. Z hlediska NFC technologie v iPhone je nejzajímavější pasáž popisující princip distribuce DRM obsahu: ,,Nabídka a přijetí vybraného sdíleného souboru se provádí mezi odesílacím zařízením a přijímacím zařízením pomocí Near Field Communication (NFC) spojení.

Uniklé informace od zaručeného zdroje

Mimo patentů existují informace od vynašečů z továren, smluvních partnerů a operátorů. Můžeme se setkat s mnoha články představujícími tyto uníky.

Britský expertreviews zmiňuje například spojení čtečky otisků prstů a NFC čipu pro autentifikaci NFC plateb. Zároveň ale proti přítomnosti NFC čipu fungujícího pro sdílení souborů tak jak jej známe z Androidu hraje nová funkce iOS7 – Air Drop, která pro přenos souborů mezi dvěmi iOS7 zařízeními NFC zatím nepotřebuje. Nebylo by ale párování přeci jen i pro tuto funkci jednodušší pomocí NFC?

Další zajímavostí je párování Apple TV a iPhone pro použití telefonu jako ovladače televize – stačí telefon přiblížit k blízkosti streamovacího zařízení a rovnou je komunikace navázána. Princip podobný NFC, ale bez přítomnosti NFC. Vystačí si pouze s Bluetooth 4 a podle serveru 9to5mac je možné že tuto technologii použije Apple i pro ověřování plateb podobně jak je známé s použitím NFC.

Potřebuje Passbook NFC?

Aplikace, která by se přímo k využití NFC technologie přímo nabízela je virtuální peněženka Passbook. Ta ale prý podle viceprezidenta marketingu Philla Shillera může skvěle fungovat i bez NFC. Možná právě pomocí již zmiňovaného Bluetooth 4.

Bluetooth 4 vs NFC

Je určitě možné, že Apple zvolí cestu použití Bluetooth 4 místo NFC. Jedna věc ale do celého konceptu nesedí. A to množství bezkontaktních platebních terminálů rozmístěných po světě. Většina z nich umí komunikovat s telefony i pomocí standardů NFC technologie. Pochybuji že se ale najde nějaký, který umí totéž pomocí Bluetooth 4.