Česko je v NFC platbách na výši

Praha 6.8.2013 – Dnes proběhla tisková konference společností MasterCard, Česká spořitelna, ČSOB, Ge Money a Telefonica. Konference představila několik novinek, ale hlavně přinesla shrnutí dosavadního průběhu v mobilních platbách. Prvně jsme mohli vidět společně u jednoho stolu zástupce několika konkurenčních bank a jejich podobné nebo naopak odlišné pojetí přístupu k NFC technologii.


Na konferenci hovořili zástupci NFC technologie či mobilních plateb ve výše zmiňovaných institucích a informace námi zprostředkované jsou tak přímo od těch nejpovolanějších. V první části reportu z konference přináším pohled na zajímavé statistiky ze světa NFC plateb.

Česko se stává bezkontaktní velmocí

V počtu provedených bezkontaktních transakcí je Česká republika 4. na světě, v Evropě ji předstihlo pouze jenom Polsko. Tyto údaje sdělil ve své prezentaci Richard Walitza, ředitel pro rozvoj mobilních plateb a inovací MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

A většinu Čechů mobilní placení opravdu zajímá. Tento fakt dokazují čísla průzkumu společnosti GFK, kde 62% z 500 dotázaných respondentů uvedlo, že mají zájem o používání mobilního telefonu jako platební karty.

pruzkum-mobilni-placeni

Zajímavé údaje ze života NFC plateb uvedla také ředitelka rozvoje platebních karet České spořitelny Marie Hešnaurová; Česká spořitelna totiž v červnu minulého roku spustila pilot NFC plateb pro iPhone. Zákazníkům a zaměstnancům rozdali zhruba 500 kusů rámečků iCarte. Samotná zkušenost z placení byla pozitivní, ovšem vzhled designového skvostu jako je iPhone si jeho majitelé nechtěli nechat kazit nevzhledným a velkým rámečkem. Proto celý pilot nebyl Českou spořitelnou vyhodnocený pozitivně.

O iCarte v Česku jste se mohli dočíst i v článku – Komerční banka dnes představila bezkontaktní platby iPhonem

Další statistické informace přinesl i Ondřej Hájek, inovační leader GE Money Bank. Tento bankovní ústav má s NFC platbami zkušenosti z funkčního provozu mobilních NFC plateb ve spojení s O2. Více než 25% všech vydaných platebních produktů je bezkontaktních a cca každá 3tí platba na terminálou je bezkontaktní. Zajímavé jsou také průměrné hodnoty transakcí, které naleznete v tabulce níže.

srovnani-bezkontaktnich-kontaktnich-transakci

Telefonica ve své prezentaci uvádí počet NFC telefonů prodávaných u operátorů. Těch je aktuálně k dostání 23 typů a z toho 12 je připravených pro mobilní platby (umožňují pracovat s SE na SIM kartě).

No popravdě, nemají se operátoři čím chlubit -> v katalogu mobilních telefonů, který vám přinášíme ve spolupráci s obchodem s NFC tagy – www.NFCmix.com, je aktuálně k nalezení celých 48 mobilních telefonů s NFC. Takže zatím je ještě co dohánět.