Komerční banka dnes představila bezkontaktní platby iPhonem

 

prezentace produktu iKartaDnes představila Komerční banka svůj koncept mobilních plateb pomocí mobilního telefonu. Platby využívají NFC technologii, zaplatíte tedy na většině bezkontaktních terminálů v obchodech. Situace není ovšem příznivá pro všechny majitele mobilních telefonů a bezdrátově zaplatí pouze majitelé iPhonů.


Komerční bance se mobilní platby líbí. Jako jediná v České Republice spustila pilotní platby s NFC technologií. Tento pilot jí pomohl získat rozhled a cenné informace o připravenosti NFC technologie na mobilní platby. Dle slov zástupců banky tento pilot potvrdil předpoklady kladného přijetí NFC technologie zákazníky.

[box size=“large“]

Tip: Porovnejte řešení mobilních plateb od Komerční banky s řešením od Google – jeho Google Wallet.

[/box]

Nejvíce problémů bylo přisuzováno zvolenému testovacímu telefonu – Samsung Star NFC použitý v pilotu je zástupcem low end kategorie. Právě díky těmto zkušenostem bylo rozhodnuto o další volbě přístroje z opačné strany trhu.

NFC platby iPhonem – zdánlivě nesourodá kombinace

Když nemůže hora k Mohamedovi, stejně tam Mohamed dojde – podle tohoto zkomoleného přísloví se pravděpodobně řídili produktoví manažeři v Komerční bance – volba iPhone 4 a 4S jako jediného telefonu pro NFC platby se zdá dosti podivná – pouze však do doby, než si člověk uvědomí, že implementace bezkontaktní karty do externího rámečku byla pravděpodobně dostupnější než implementace karty do secure elementu přímo v telefonu nebo na sim kartě.

Bumper má každý, proč do něj nevložit NFC

Komerční banka používá řešení od firmy Wireless Dynamics – rámeček iCarte. Rámeček obsahuje jak NFC anténu, tak i Secure Element a iKarta je tedy nahraná přímo v rámečku – je tedy přenositelný mezi přístroji. Rámeček obepíná celý telefon a pasuje jen na iPhone 4 a 4S. Díky tomu ochrání zároveň telefon před mechanickým poškozením.

[box size=“large“]

Komerční banka není první bankou využívající iCarte rámeček.

[/box]

Pro komunikaci s aplikací v telefonu se spodní část rámečku zasouvá do systémového konektoru. Ten zůstává tedy obsazený a pro nabíjení se na rámečku nachází microUSB vstup. Horní tlačítka a vstupy zůstávají pomocí otvorů v rámečku přístupné.

Sledujte kde jste platili

Aplikace KB iKarta, která se dá stáhnout z App Store komunikuje s terminálem prostřednictvím NFC čipu umístěném v rámečku. V aplikaci se můžete rozhodnout o zabezpečení svých plateb. Buď zvolíte nutnost zadávat bezpečnostní kód při každé operaci a nebo pouze u nadlimitních plateb (nad 500Kč). Aplikace nabízí jednoduchého správce provedených transakcí, každou transakci můžete zařadit do kategorie. Následně lze zobrazit koláčový graf s porovnáním jednotlivých kategorií.

KB iKartaKB iKarta

V případě zájmu pospíchejte

iKarta je dostupná pro každého zákazníka i nezákazníka Komerční banky (v případě nezákazníka dostane ke kartě účet na půl roku zadarmo). Karta poskytovaná v rámci rámečku je od společnosti Visa a zaplatíte s ní na kterémkoliv bezkontaktním terminálu.

Pokud se rozhodnete pro toto zajímavé řešení, účtuje si Komerční banka za kartu 1500Kč a její platnost je 3 roky. Objednat si jí můžete na dvou vybraných pobočkách v Praze a v Brně a první várka karet bude připravena 27.8.2012.