Snímek z prezentace W8

Microsoft oznámil podporu NFC ve Windows Phone 8

Snímek z prezentace W8Microsoft představil 20. června nové Windows Phone 8. Jednou z největších novinek je podpora NFC technologie v telefonech s tímto operačním systémem. Ruku v ruce s NFC jdou taktéž nově představená Wallet aplikace a sdílení obsahu pomocí funkce Tap+Send.


Mezi největší argumenty kritiků stávajícího systému Windows Phone 7,5 patřila taktéž absence podpory NFC technologie. Microsoft si proto nemohl dovolit v další verzi svého operačního systému NFC přehlížet. Při prezentaci byl tedy věnován této Microsoftí novince velký prostor.

NFC bez peněženky není NFC

Pravděpodobně takto uvažovali redmonští manažeři a s Windows Phone 8 přichází na svět další online peněženka. V anglickém systému se jmenuje jednoduše wallet a bude jí disponovat každý nový Windows Phone 8 telefon. Stejně jako většina ostatních nákupních aplikací umožňuje i peněženka v WP8 vkládání různých typů platebních karet. Při prezentaci byla vidět možnost navázání peněženky na online platební účty jako například PayPall.

[box size=“large“]

Srovnejte řešení peněženky od Microsoftu s Google Wallet v tomto článku s představením Google Wallet.

[/box]

Další cestou využití této aplikace je správa slev prodejců. Tyto slevy je možné následně uplatnit buď přes NFC (v případě pokrokových prodejců) a nebo naskenováním QR kódu z aplikace. Jako Secure Element bude aplikace používat zákazníkovu SIM kartu. Je tedy třeba zapojení operátorů do celého ekosystému – Microsoft oznámil možné spojení s americkým sdružením operátorů – ISIS.

Tap + Send jako Android Beam

Další funkcí, využívající NFC technologii je přenos dat mezi zařízeními. Toto bude obsluhovat v novém systému komponenta nazvaná Tap + Send. Funkčně se neliší od již funkční implementace v Androidu – Android Beam.

[box size=“large“]

Více o funkci Android Beam se dozvíte v článku s videi: Android Beam v praxi

[/box]

Microsoft se chlubí možností přenosu dat nejenom mezi mobilními telefony, ale i mezi tablety s velkými Windows 8 a počítači s NFC čtečkou. Na konferenci představil možnost rychlého spárování dvou zařízení pro multiplayerový zápas ve hře podobné Scrabble.

Čtení tagů nutností

Samozřejmostí je plná podpora načítání informací z pasivních NFC tagů, tak jak ji známe z ostatních systémů. Tato vlastnost byla předvedena na načtení reklamy z časopisu Wired.

Už bylo načase

Podpora NFC ve starších Windows Phone byla Microsoftu často vytýkána, naštěstí pro něj se zatím jedná pouze o experimentátorskou funkci – podle přítomnosti NFC v telefonu si masy své přístroje zatím nevybírají. Velký potenciál vidím ve spolupráci mobilních Windows a ,,dospělých,, Windows 8 na tabletu či počítači, to by mohla být významná konkurenční výhoda oproti ostatním operačním systémům.