NFC a Mobile Internet FORUM 2012

V úterý 9.10.2012 proběhl další ročník odborné konference zabývající se propojení mobilních telefonů a online světa. K tomuto účelu může sloužit mnoho nástrojů, mezi které patří také NFC technologie. V programu slibovaly zmínku o NFC alespoň 2 přednášky, a tak nemohl nfctech.cz chybět.


Mobile Internet FORUM se dle slov organizátora věnuje všem aspektům problematiky mobilního světa – datové komunikaci, obsahu pro mobilní použití, mobilnímu marketingu a reklamě, telefonům a aplikacím. Ani tento ročník nebyl výjimkou a návštěvníkovi se dostalo z těchto oblastí mnoho zajímavých informací.

Rozšíření naší role i do procesů před prodejem a po prodeji

Jedno z vystoupení, které stojí z pohledu NFC technologie za zmínku, byla přednáška Davida Brendla ze společnosti Visa. V první části zhodnotil současný stav na trhu bezkontaktních plateb. Pozitivní zprávou je, že každý terminál nově příchozí do obchodů bude bezkontaktní a kompatibilní nejen s bezkontaktními kartami, ale i s platbou mobilním telefonem patřičně aplikačně vybaveným.

Pro uživatele se díky předplatebnímu i poplatebnímu servisu stírají hranice mezi jednotlivými fázemi nákupu. Visa tedy předpokládá, že se bude muset zajímat o zákazníka i v těchto fázích.

David Brendl dále upozorňuje na překvapivou skutečnost – v Evropě je na poli bezkontaktních plateb nejaktivnější Polsko, 32% karet na trhu už podporuje bezkontaktní technologii a 7% plateb v Polsku je prováděno bezkontaktně.

Lépe než Česko si stojí v otázce bezkontaktní připravenosti Slovensko. David Brendl vysvětluje tento jev: „S přechodem na bezkontaktní platby se začalo rok a půl dříve na Slovensku, v Česku se subjekty snaží rovnou přeskočit bezkontaktní karty, a vznikají tak mnohem vyšší náklady, než při přirozeném inkrementu (pozn. redakce: postup od klasických karet přes bezkontaktní karty). Trh pro mobilní platby zatím neexistuje.“

Polsko během olympiády málem překonáno

Druhou část své přednášky věnoval David Brendl ohlédnutí za poslední olympiádou v Londýně. Visa zde nasadila právě mobilní platby, do kterých bylo zapojeno přes 850 zaměstnanců společnosti Visa, tým Visa atletů a partneři dalších stran. Hlavní mediální tváří těchto rychlých mobilních plateb byl Usain Bolt, který dostal od partnera akce Samsungu NFC telefon Galaxy SIII.

Z pohledu statistik je Visa spokojená, počet bezkontaktních plateb se během olympiády zdvojnásobil a Velká Británie tak v pomyslném žebříčku dosáhla málem na Polsko. Celkově byl projekt provázen velkým mediálním zájmem a bezkontaktní platby se podařilo mnohem více zpopularizovat.

David Brendl je zodpovědný za rozvoj trhu mobilních a bezkontaktních plateb ve společnosti Visa. Za společnost Visa zastřešil například první evropský NFC SIM centric pilotní projekt v Evropě na GSMA výstavě v Barceloně v roce 2010 ve spolupráci s GSMA, O2 UK, La Caixa. Dále byl např. zodpovědný za realizaci a certifikaci NFC iCarte řešení od společnosti WDI a NFC MicroSD od společnosti DeviceFidelidy pro Evropský trh.

Nacházíme se v údolí vystřízlivění

Druhá přednáška byla rovnou celá o NFC technologii. Posluchače s historií, současností a budoucností NFC seznámil Lukáš Kypus ze společnosti NFCengine.

Lukáš Kypus představuje pozici NFC technologie na Hype křivce (křivka ukazující vyspělost a adaptaci technologií od společnosti Garthner). Od roku 2004, kdy bylo založeno NFC-forum, až do roku 2010 se ve světě NFC nedělo vesměs nic významného, poté nastal nástup na vrchol, který přisuzuje p. Kypus roku 2011. V roce 2011 můžeme pozorovat absolutní vrchol technologie, všichni mluví o NFC platbách. V současnosti se NFC nachází v údolí vystřízlivění a ještě nás čeká podle křivky obnova zájmu a přijetí technologie.

Lukáš Kypus přednášející o NFC technologiiPostavení NFC technologie na Hype křivce. Zdroj: přednáška Lukáše Kypuse

NFC nejsou jenom mobilní platby

Dále je zmiňován velký potenciál NFC i v neplatebních aplikacích. Jako příklad uvádí řešení Poken, významnou pozici společnosti Tapit, či kampaň Lexusu v časopisu Wired.

[box size=“large“]

O reklamě v časopisu Wired se dočtete více zde.

[/box]

Lukáš Kypus je spolumajitelem společnosti NFCengine, kde uplatňuje zkušenosti z téměř 12letého působení u českých i mezinárodních poskytovatelů telekomunikačních a mobilních služeb. Zajímá se o inovace a (re)design služeb. Popularizuje NFC (Near Field communication) jako technologii s velkým potenciálem uplatnění v oblasti ubiquitous computingu.