NFC technologie na CES 2013

ces_nfcNa začátku ledna probíhal již tradiční veletrh spotřební elektroniky Consumer Electronics Show, kde se nejenom velcí výrobci technologických hraček předhánějí, kdo přijde s vychytanější novinkou. A protože je NFC v trendu, osazazují jej výrobci do svých více či méně inovátorských řešení. Představujeme nejzajímavější aplikace NFC technologie na CESu 2013.


LG: Moderní domácí spotřebiče se bez NFC neobejdou

Ukázka Internetu věcí v reálném použití. LG představilo na veletrhu CES mnoho novinek, nikoho už jistě nepřekvapí přítomnost Internetu v televizi. Ale že by podobně interaktivně mohla reagovat trouba, pračka, či lednička?

Jak můžete vidět na následujícím videu – troubu spárujete pomocí NFC s telefonem a následně v aplikaci na displeji vyberete například recept, který hodláte uvařit a opět pomocí NFC přesouváte vybraný recept do trouby, která se nastaví podle schémat vázaných k danému receptu.

Podobně by měly fungovat ledničky, pračky nebo sušičky – NFC se zde stává jako prostředník pro komunikaci, někdy pouze pro spárování rychlejšího spojení -> všechny spotřebiče se připojují do WiFi sítě.

Více o nové řadě chytrých spotřebičů se dočtete v shrnujícím článku na mobilmanii.

DSC00478 lgapp1357565104


Tagstand se spojil s výrobcem stylového příslušenství Tylt

Světová NFC agentura Tagstand se spojila s výrobcem crazy příslušenství Tylt. Na CESu prezentovali své široké portfolio a předvedli i 3 produkty využívající NFC technologii, kterou zakomponovali do svých produktů právě ve spolupráci s Tagstandem.

Prvním zařízením je přenosný bluetooth reproduktor TUNZ – krom superlativ udávaných výrobcem je pro nás zajímavé, že reproduktor podporuje NFC. Podle dostupných informací je dost možné, že se nebude zatím jednat o funkci NFC, na kterou jsme zvyklí u jiných NFC reprosoustav (například od Nokie). Pravděpodobně je v reproduktorech umístěn pouze pasivní NFC tag a pomocí aplikace od Task Launcher od jmenované agentury lze přiřadit k NFC tagu různé akce (tedy i spárování s reproduktorem).

Další představené NFC příslušenství se jmenuje CAPIO. Jedná se o univerzální stojánek na mobilní telefon do auta, který má na vrchní straně nanesenou hmotu známou z různých nano-podložek. Pod touto hmoutou se nachází opět pasivní NFC tag, do kterého si nahrajete pomocí již zmiňované aplikace různé akce -> například spuštění navigace.

Poslední příslušenství je už jenom o NFC technologii – TAGZ™ – NFC tagy zabalené v pěkném obalu určené opět k libovolnému nahrání vlastních dat nebo spouštěcích profilů. Podobné hezky zabalené NFC tagy známe například od Sony (Smart tagy), nebo od Samsungu (TecTitles).

tylt_tunz_nfcCAPIO-T_ltylt_tagz_NFC


NFC reproduktory a NFC v dálkovém ovladači představil Sony

Sony na CESu uvedl stálici v NFC příslušenství – NFC reproduktory. Ty oproti výše jmenovanému fungují stejně jak jsme zvyklí od ostatních výrobců bezdrátových reproduktorů – pro spárování komunikace přes bluetooth se používá NFC čip umístěný v reproduktorech. Více o představených reproduktorech najdete na serveru mobinfo.cz.

Inovativnější novinkou je však NFC čip umístěný v dálkovém ovladači k televizi. Pokud přiložíte kompatibilní Sony NFC telefon k dálkovému ovladači podporujícímu tuto technologii můžete rychle zrcadlit displej mobilního telefonu na televizní obrazovku. Jedná se tedy o podobné využití NFC jako v případě bezdrátových reproduktorů.

Bohužel podle dostupných informací bude fungovat celý koncept pouze na telefonech a televizích Sony.

sony-nfc-i


 Nový čip od Texas Instrument přinese NFC a další mobilní technologie do našich vozů

Texas Instrument si připravil pro veletrh CES prezentaci propojení mobilních telefonů s automobilem – autoconnect. Představil čip WiLink 8Q komunikující s okolím pomocí Wi-Fi, Bluetooth, nízkonapěťové Bluetooth, NFC a GNSS. Díky těmto technologiím bude řidičům umožněno lépe sdílet multimédia, pohodlněji volat přes handsfree a jednodušeji párovat telefon pro A2DP komunikaci s reprosoustavou vozu.

Z prezentačního videa je vidět, že by v Texas Instrument udělali lépe, kdyby na CES přistavili rovnou automobil se zabudovaným systémem, na mě osobně působí koncept předváděný na bluetooth reproduktorech od Nokie jako značně nedodělaný.