Nový Android KitKat přichází s podporou emulace karet

Google představil další verzi svého operačního systému Android. Její pořadové číslo je 4.4 a jmenuje se KitKat. Média a fanoušci ji kritizují, že nepřináší příliš mnoho změn. Pro zájemce využívat telefon jako platební nástroj obsahuje nový systém jednu podstatnou změnu – podporu HCE – Host Card Emulation.


Podpora HCE v novém Androidu 4.4. byla oznámena současně při představení nového telefonu Google Nexus 5. Majitelé ostatních NFC telefonů nemusí ale zoufat, představená emulace karet je pouze softwarová záležitost. A tedy pokud čirou náhodou vlastníte telefon, na který přijde nový Android KitKat, můžete se těšit na emulaci karet.

Co HCE znamená pro uživatele?

Díky funkci emulování karty může každý vývojář vysílat platební údaje pomocí aplikace. Samozřejmě na základě přidělení patřičných přístupových práv aplikaci. Uživatel bude tedy většinou vyzván k zadání platebních údajů do aplikace a poté se nemusí již o nic starat a vesele platit. Zájemce o mobilní placení tak nemusí kontaktovat svou banku a nemusí žádat o novou NFC SIM kartu od operátora. Platba probíhá na základě emulace karty a tedy úplně stejným způsobem, jako byste měli kartu nalepenou na mobilním telefonu.

Jak HCE funguje?

Google si připravil pro vývojáře základní informace o funkci, proto si můžeme i my udělat představu, jak bude emulace karet fungovat. Prvně je zmiňována absence použití Secure Elementu v telefonu. Data jsou uložená jen v aplikaci a je tedy na dodavateli aplikace, jak je zabezpečí.

Android HCE emuluje karty postavené na standardu ISO/IEC 7816 – tímto standardem jsou definované všechny běžně používané bezkontaktní platební i neplatební karty. Pro komunikaci karet a terminálů se řídí běžným standardem ISO/IEC 14443-4 (ISO-DEP), se kterým si rozumí všechny bezkontaktní terminály.  Systém využívá pro přiřazení aplikace ke správné bezkontaktní transakci aplikační identifikátory (AIDs), které jsou definovány v ISO/IEC 7816-4.

Pokud telefon obsahuje Secure Element, nic nebrání využívání i Host Card Emulation, tyto platební způsoby mohou fungovat separátně.

Google Wallet pro všechny

Google bude samozřejmě vzorem pro vývojáře a emulaci karet implementuje do své Google Wallet, která díky nutnosti podpory vestavěného secure elementu byla většině NFC fanoušků zapovězená. Nyní by každý s NFC telefonem a Androidem 4.4 mohl využívat i této aplikace od Google.

Další varianta jak obejít operátora

Google by opravdu nerad postupoval cestou zabezpečených elementů na SIM kartách. Po neúspěšném pokusu se Secure Elementem přímo v telefonu připravil další možnost jak se vyhnout využívání SIM karet jako úložiště platebních údajů.

Sám jsem zvědavý jak se podaří vývojářům s tímto řešením popasovat. Nemusí se jednat pouze o platební řešení, vývojáři mohou emulovat dopravní karty, věrnostní karty a podobně. V oblasti plateb je vidět velmi silná marketingová síla mobilních operátorů ve spojení s bankami. Pro jiné řešení bude tedy velmi těžké tuto sílu přetlouci a dostat se do podvědomí širšímu okruhu uživatelů. Bez uživatelů žádný platební pilot neuspěje.

  • fero

    A jakou appku mám použít?

    • mila

      Zatím v Česku není dostupná žádná aplikace využívající HCE, ve světě už banky pomocí této technologie rozjíždějí platební a věrnostní systémy, tak uvidíme, kdy se dostane řada i na nás.