Otevírejte dveře pomocí NFC

Telefon a PATRON-PRO
Nokia 6131 NFC spolupracuje s PATRON-PRO

Jako server zabývající se technologií NFC vítáme každou funkční aplikaci této bezkontaktní technologie do našich běžných životů. A co může zasahovat do našeho každodenního života více než odemykání vstupních dveří svých domovů? Právě k této všední činnosti můžeme již delší dobu i v našich končinách používat moderní NFC technologii.


Systémů umožňujících autentizaci osob je na trhu dostupných více, na první pohled jeden od druhého nerozeznáte. Čtečky vypadají podobně, nejčastěji uživatel odemyká dveře pomocí čipu zalitého v plastovém výlisku, nebo ve formě čipové karty. Pokud ovšem zahlédnete člověka přikládajícího k čtečce telefon, buď jste se setkali se čtenářem našeho serveru, který zaníceně testuje spolupráci čteček s NFC telefonem, nebo koncová čtečka opravdu komunikuje s okolím pomocí standardu RFID rozšířeného o podporu NFC technologie. V tomto případě se velmi pravděpodobně jedná o přístupový systém PATRON-PRO od společnosti IMA s.r.o., na který se v následujících řádcích podíváme podrobněji.

Přístupový terminál
Přístupový terminál

PATRON-PRO je přístupový systém, který autentizuje uživatele bezkontaktně, k tomuto účelu je dostupná celá škála prvků pro koncové osoby; lze použít již zmiňované čipy nebo čipové karty pracující na podporovaných frekvencích (prázdné karty dodané se systémem nebo již používané zaměstnanecké karty, městské karty a studenstké karty). Novinkou oproti ostatním systémům je možnost odemykání dveří pomocí nfc telefonu, který dovede emulovat čipovou kartu.

Pouze odemykáním spolupráce s NFC telefonem nekončí. Správce systému, většinou domovník, dostává k systému NFC telefon, na kterém je nainstalovaná obslužná aplikace. V současnosti IMA dodává spolu se systémem telefony Nokia 6131 NFC a Nokia 6212. Podle vyjádření Karla Kalivody, projektového manažera IMA s.r.o., bude během měsíce dostupná aplikace pro telefon Nokia 603 a ve vývoji je i rozšíření podpory pro NFC telefony s operačním systémem Android.

Terminál tedy nemusí správce systému programovat pomocí specifického zařízení, stačí pouze autorizovaný nfc telefon. V tomto telefonu s nainstalovanou obslužnou aplikací je uložen seznam id čísel přístupových médií. Seznam vzniká načtením jednotlivých médií do řídícího telefonu a následnou editací osobních údajů osob.  Navázané osobní údaje umožňují snadnější dohledání id čísel ztracených klíčů pro odepření přístupu do dveří. Jakmile je databáze připravená, telefon emuluje nfc médium a správce nahrává  z telefonu id čísla do terminálu. Při větším množství id čísel např. při zavádění systému umožňuje PATRON-PRO nahrání dat na NFC médium pomocí počítače a z něho následné přehrání do terminálu. Stejně tak lze vytvořit řídící kartu s autorizovanými id čísly pomocí aplikace v telefonu.

Aplikace PATRON-PROAplikace PATRON-PROAplikace PATRON-PROAplikace PATRON-PRO
Ukázky aplikace PATRON-PRO na telefonu Nokia 6131 NFC

Takto funguje aplikace ve své verzi pro starší NFC telefony Nokia. Nová verze pro Symbian Belle bude spuštěna na Nokii 603 přibližně do měsíce. Aplikace pro Android bude dostupná v nejbližší době. Obě implementace aplikace do systémů Symbian a Android budou fungovat na peer-to-peer principu, kdy spolu obě zařízení (čtečka i telefon) komunikují na stejné úrovni, tudíž neprobíhá emulace karty telefonem.

Nokia 603 a PATRON-PRONokia 603 a PATRON-PRONokia 603 a PATRON-PRO
Aplikace PATRON-PRO na telefonu Nokia 603

Instalace přístupového systému PATRON-PRO je, jak uvádí výrobce, jednoduchá, lze jej namontovat k jakýmkoliv elektricky ovládaným dveřím, systém obsahuje vlastní inteligentní relé k ovládání dveří a nevyžaduje velké stavební úpravy.

Představili jsme si další možnost využití NFC technologie, díky které se stane vaše obydlí bezpečnější, přístup do domů pohodlnější a váš dům bude používat nejnovější technologie.

 • Hanka

  Musím říct, že technologii NFC stále ještě příliš nedůvěřuji a dávám přednost RFID.

 • Petr

  To je Hanko sice pěkné, ale obávám se, že oba dva typy karet, které firma pod Vaším odkazem používá už jsou skoro mrtvé.

  Karty Marine EM 4100 se v dnešní době používají pouze v systémech s téměř nulovými požadavky na zabezpečení (zkopírují Vám je u každého zámečníka) a karty Mifare 1k NXP S50 Classic jsou stále více nahrazovány novými typy čipů a to hned ze dvou důvodů:

  1) bylo už před dlouhou dobou prolomeno jejich zabezpečení

  2) jako jediné karty pracující na frekvenci 13,56MHz nesplňují NFC standard, takže se do budoucna stanou nepoužitelné

  Pokud chci, abych karty nemusel za pár let vyměňovat, pak bych se radši poohlédl po nějakých kompatibilních s NFC. To můžete třeba tady: http://www.nfcmix.com