První platba s Google Wallet v Česku

V minulém článku Vám byla představena aplikace Google Wallet předinstalovaná v novém androidím systému Ice Cream Sandwich. Zajímalo nás, zda-li se pomocí této aplikace dá zaplatit nákup pomocí již dostupných terminálů u nás. V Česku jsou zatím NFC platby v testovacím provozu v řetězcích dvou společností.

V hypermarketech Globus je má na svědomí operátor O2, který ve spolupráci s Komerční bankou a Citibank Europe nabízí platby pomocí NFC telefonu. Zákazník musí být zařazen do testovacího týmu, na jeho SIM kartu je nahrána autorizační identita, heslo pro platby vyšší než 500 Kč a v telefonu musí být speciální aplikace – O2 Wallet. Komplikovaná cesta, která se s virtuální peněženkou od Google nedá srovnávat.

[smartads]

Druhým odvážlivcem jsou hypermarkety rakouského koncernu SPAR – Interspar. Terminály zde se zákazníky bezkontaktně komunikují taktéž pomocí NFC, společnost se dohodla k používání NFC terminálů od České spořitelny. Postupně by měly být vybavovány všechny pobočky. Osobně máme ověřené hypermarkety v Praze. Podle zpráv na internetu jsou i NFC terminály na druhém konci republiky – v Brně, Ostravě a Frýdku Místku. Terminály jsou primárně využívány k platbám pomocí NFC platebních karet vydávaných největšími českými bankami. O možnostech platby mobilními telefony se /narozdíl/ od Globusu zatím Interspar nezmiňuje.

[twocol_one]Platební terminály[/twocol_one] [twocol_one_last]Terminal[/twocol_one_last]

2 typy terminálů pro bezkontaktní platby dostupné v Česku

 

[box size=“large“]Google Wallet je nová služba od Google, která spravuje a obsluhuje (včetně placení právě například pomocí NFC telefonu) všechny vaše kreditní karty. Vše je samozřejmě uložené v cloudovém nebíčku, takže lze službu využívat po přihlášení z různých platforem.[/box]

Platby pomocí NFC telefonu s nainstalovanou Google Wallet aplikací jsou jednoduché. Pro provedení platby stačí obsluze oznámit platbu mobilním telefonem (nebo kreditní kartou, terminály jsou propojené), poté mobilní telefon odemčený přiložit k terminálu.

[fourcol_three]Po přiložení telefonu k terminálu jste vyzváni k zadání PINu, telefon je možné opět od terminálu oddálit, pohodlně, bezpečně zadat PIN a znovu telefon k terminálu přiložit.

Obrazovka pro zadání PIN

V tuto chvíli by se měla na displeji terminálu a i na displeji mobilního telefonu objevit zpráva o úspěšné platbě. Ovšem záruka terminálu vybaveného NFC přijímačem není vždy podmínkou možnosti úspěšně zaplatit pomocí aplikace Google Wallet, která se díky obrovskému vlivu společnosti Google stane primárním nástrojem plateb pomocí telefonů. O této skutečnosti jsme se na vlastní kůži přesvědčili.

[/fourcol_three] [fourcol_one_last][box border=“full“]Spouštění Google Wallet aplikace je chráněno 4-místným PINem, který je nutné nastavit při prvním spuštění. Každá platba spouští Google Wallet aplikaci a tedy při každé platbě je třeba zadávat PIN.[/box][/fourcol_one_last]
Nejdříve jsme navštívili pražský hypermarket Interspar v Metropoli Zličín. U pokladen naleznete 2 navzájem propojené terminály, klasický pro platby kartou a vedle něho druhý pro bezkontaktní platby. Pokladní se s platbami pomocí telefonů již setkala:,,Za dobu, co jsou terminály nainstalované, jsem postřehla pár plateb pomocí mobilu, konkrétně u mé pokladny platili 2-3 lidé,“ říká paní za kasou a dodává:,,co jsem tak zahlédla i u vedlejších pokladen, většinou takto platí mladí lidé.“ Během chvíle je platba autorizována a vyjíždí účtenka. Bezvadný pocit, platíme bez otevření peněženky.

 

 

Chyba komunikace s terminálem

Otestovali jsme i platby v hypermarketu Globus, taktéž na pražském Zličíně. NFC terminál je jiného typu, pouze jeden a oblast určená pro bezkontaktní platby se nachází nad displejem. V Globusu jsme opět narazili na velmi ochotnou pokladní, zde již prý platí lidé pomocí mobilních telefonů častěji:,, Mají nějaké staré Samsungy, někdy to funguje, někdy ne. “ Samsungy pravděpodobně myslí paní ,,hloupé“ (bez operačního systému) telefony Samsung Star 5230 NFC s předinstalovanou mobilní aplikací O2 Wallet. Nám se ani po třech pokusech pomocí aplikace od Google nepodařilo zaplatit.
Terminál si s aplikací nerozuměl, telefon se pokoušel autorizovat, ovšem pokaždé neúspěšně.

Důvodem neúspěšného pokusu je pravděpodobně jiná autorizační metodika aplikací Google Wallet a O2 Wallet, která je potřeba při platbě v druhém případě. Na terminálu v Intersparu je viditelně nalepeno logo Pay Pass a logo podpory bezkontaktních plateb, u terminálů v Globusu není k nalezení ani jedna běžně používaná značka NFC plateb.

Na závěr je nutné dodat, že platby pomocí NFC jsou v Česku zatím opravdu v plenkách, aplikace Google Wallet zatím Českou republiku oficiálně nepodporuje, nelze přidat české platební karty a předplacenou Google kartu lze dobít opět jenom pouze z účtu nacházejícím se v podporovaných zemích. Nebýt tedy 10 dolarového uvítacího bonusu, nešlo by s Google Wallet zaplatit. Nezbývá nám nic jiného, než jen doufat pro brzké zařazení České republiky na seznam států umožňujících používání této skvělé aplikace.

Fotky z průběhu testování placení pomocí NFC:


Kam dále?

[box][related_posts limit=“4″ image=“50″] [/box]

 • opa.key

  Dneska jsem zahlidnul bezkontaktni terminaly i v kaflandu v praze Libni…

  • admin

   Super, díky za tip. V nejblizsi dobe vyzkousim.

 • Michal

  Dnes jsem platil bezkontaktní platební nálepkou od Citibank v Brně v knihách Dobrovský. Údajně jsou obdobně vybaveni jako ve stejných prodejnách Praze. Je to jiný typ terminálu než mají v Intersparu (i v Globusu). V Kauflandu v Praze 4 jsem platil ve čtvrtek a rovněž tímto způsobem (nálepka) plně funkční. Nálepku mám nalepenou na mobilu, takže je otázka, zda lidé „platící mobilem“ mají všichni skutečně NFC 🙂

  • Děkuji za přínosný komentář, je vidět, že se musíme ve světě NFC neustále vzdělávat. Spuštění vydávání bezkontaktních nálepek od společnosti Citibank nám opravdu uniklo.

 • LuubiiQ

  Ahojte i v České Lípě v Intersparu a v Uherském Hradišti mají NFC Termináli!

  • Vypadá to, že interspar bude mít brzi kompletní pokrytí svých obchodů NFC terminály. Dobré vědět, dobré pro NFC. Díky.

 • Google ma pouze MasterCard Paypass – v Globusu funguji zatim pouze VISA Paywave, proto to tem testerum s Google Walletem ani nemuzu zatim fungovat 🙁 Nevyhoda Google Walletu je, ze pri kazde zmene telefonu musite vsechny aplikace prehravat na dalsi telefon – samozrejme musi byt zase Google Nexus nebo s embedded Secure Elementem. Jinak to nebude fungovat vyhoda NFC SIM je ta, ze ji prendate to jineho NFC telefonu a fungujete dal 🙂

 • CatalinM

  Guys, how to enable google wallet ? mine is saying that „google wallet is not been certified in your device / carrier „

 • Maros

  Mozno do veci otazka, ale mate dakto skusenosti zo Slovenska ?
  Mala by sancu kreditka Viasa v kombinacii s Googel Wallet a Sony Xperia S ?

 • Martin

  Může se zeptat jak si stáhnu do telefonu (samsung galaxy nexus) google wallet protože mi to porád píše že v mojí zemi neni aplikace dostupná. Děkuji

  • Zatím leda alternativní cestou (xda-developers aj.). Protože v našich zemích není oficiálně Google Wallet dostupná.

 • xLama

  Zdravím, nevíte někdo kde stáhnu aplikaci Google Wallet, tak abych mohl platit přes NFC v telefonu? Na G-Play nefunguje, zkoušel jsem i níže doporučovaný xda-developeres a jen hlásí, že není u nás podporováno. Mám Galaxy S3. O2 nevlastním a ani nechci.
  Díky za odpověď