Vytvořte si vlastní Xperia SmartTagy

Sony v poslední době představilo 3 telefony vybavené technologií NFC – Xperia S, Xperia P a nejnovější Xperia Sola. V těchto telefonech naleznete předinstalovanou aplikaci Správce LiveWare a v play obchodu lze stáhnout widget Xperia SmartTags.

Přečtěte si článek: Xperia SmartTags – pasivní čipy k podpoře NFC technologie u Sony

Obchod Sunnysoft nabízí k předobjednání SmartTagy ve svém eshopu – 270 Kč za 4 kusy. Ovšem tyto speciální SmartTagy nejsou nic jiného než pěkně zapouzdřené NFC tagy, které se prodávají v řádech desetikorun.

Aplikace SmartTags

Naštěstí jsou zde chytré hlavy z xda-developers…

Jak aplikace LiveWare, tak i SmartTags jsou dostupné v play obchodu pro všechny novější android telefony. Nic tedy nebrání ostatním uživatelům tyto aplikace používat. Už jenom zbývalo odchytit data uložená v originálních SmartTags a nic nebrání výrobě vlastních, levnějších náhražek.

Jaká jsou tedy tato data? Každý ze 4 různě barevných (defaultně: černá – v posteli, bílá – kancelář, červená – doma, modrá – automobil) SmartTags v sobě nese URI adresu a tou sděluje po načtení prostřednictvím NFC, který profil chcete právě použít.

Jak na to?

  • potřebujete telefon s NFC a operačním systémem Android

  • NFC tag s kapacitou alespoň 42 bytů

  • nainstalované aplikace Správce LiveWare a Xperia SmartTags

  • nainstalovanou aplikaci pro zápis URI adresy do NFC tagu – například NFC TagWriter od NXP

 

V aplikaci NFC TagWriter je potřeba přepnout nastavení rozhraní do módu s více možnostmi (menu->preferences->switch ui mode->professional edition), poté je zpřístupněna volba zapsání URI adresy (create->new->uri)

Nyní je třeba nahrát do NFC tagu hodnotu URI adresy dle požadované barvy SmartTagu:

semc://liveware/A1/1/NT1/1/smarttags1
semc://liveware/A1/1/NT1/2/smarttags1
semc://liveware/A1/1/NT1/3/smarttags1
semc://liveware/A1/1/NT1/4/smarttags1
(jak je vidět, adresy jednotlivých barev se liší jenom v čísle před posledním lomítkem: 1-modrá, 2-červená,3-černá,4-bílá)

Jakmile máte nahranou URI adresu, stačí NFC tag znovu přiložit k telefonu a spustí se aplikace SmartTags s nastavením toho konkrétního štítku.

Celkem máte tedy 4 barvy, 4 profily, ke kterým jdou přiřazovat různé události, či sledy událostí. Do NFC tagu se již nic jiného nenahrává, vše obsluhuje aplikace v telefonu, která pomocí URI adresy pozná, který tag jste načetli. Pokud tedy načtete tag z různých telefonů, nemusí se spustit stejná akce, každý může mít toto jinak v aplikaci nastaveno.

K čemu je to dobré?

Jak Sony ukazuje ve videu, po vstupu do automobilu zapnete navigaci, při příchodu domů si přepnete telefon na hlasité vyzvánění, zapnete wi-fi, či spustíte aktuální zprávy. Na nočním stolku máte položený další štítek, po kterém se aktivuje tichý režim, naskočí nabídka budíku, či se spustí rádio na dobrou noc. Využití opravdu široké, s přibývajícími NFC telefony v domácnosti může mít každý nastavený štítek jinak, tudíž není potřeba více než 4 štítky kupovat.

Podívejte se, jak fungují SmartTags na Nexusu S:

Největší nevýhodu shledávám v omezeném počtu možných SmartTagů – číslo 5 v URI adrese již s aplikací nefunguje, stejně tak se zatím prodávají pouze 4 barvy, tudíž se každý musí spokojit pouze se čtyřmi profily.

  • Filip

    Nejaké dobré stránky na zakúpenie obyčajných NFC tagov?